15.03.2024. god

INFO DANI MINISTARSTVA KULTURE I MEDIJA

Ministarstvo kulture i medija organizuje INFO DANE na temu „KONKURSI za sufinansiranje projekata/programa u oblasti kulturno-umjetničkog stvaralaštva
u 2024. godini - konkursne propozicije i načini prijavljivanja“


INFO DANI će biti održani u ponedjeljak, 18. marta u 10.00 sati, u utorak, 19. marta u 12.00 sati  i u srijedu 20. marta u 12:00 sati,
u multimedijalnoj sali Ministarstva kulture i medija na Cetinju, u Njegoševoj ulici broj 83.

Na info danima će govoriti predstavnici Ministarstva kulture i medija koji su zaduženi za sprovođenje Konkursa,
kao i predstavnici finansijskog sektora čija se nadležnost odnosi na namjensko trošenje dodijeljenih sredstava
i izvještavanje nakon realizovanih projekata/programa.

Ministarstvo kulture i medija je dana 28. februara 2024. godine raspisalo šest pojedinačnih Konkursa za sufinansiranje  projekata/programa
u oblasti kulturno-umjetničkog stvaralaštva u 2024. godini.

Konkursi su otvoreni do 28. marta 2024. godine.

Uprava ULUCG


07.03.2024. god.07.s 0 3 .2024. god

NAGRADE ZA 79. TRADICIONALNU IZLOŽBU


Poštovani članovi i članice Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore,

Obavještavamo vas da će ULUCG na otvaranju 79. Tradicionalne izložbe 28.03.2024. godine
dodijeliti tri ravnopravne nagrade Milunović, Stijović, Lubarda (u iznosu od 500 eura) i
otkupnu nagradu Muzeja savremene umjetnosti Crne Gore (u iznosu do 3000 eura).

Hvala na saradnji i radujemo se skorom viđenju na izložbi.

Uprava ULUCG



21.02.2024. god

OTVOREN KONKURS ZA 79. TRADICIONALNU IZLOŽBU


Poštovani članovi i članice Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore, 

Sa zadovoljstvom vas obavještavamo da je otvoren konkurs za 79. Tradicionalnu izložbu ULUCG i
pozivamo da svoje radove dostavite najkasnije do 16.03.2024 (subota) u prostorije Umjetničkog paviljona
u vremenskom periodu od 10h – 14h radnim danima i subotom.

Za učešće na Tradicionalnoj izložbi revijalnog karaktera, svi članovi mogu dostaviti po jedan opremljen rad galerijskog formata,
(duža strana rada do 100 cm.) koji je kreiran u prethodne dvije godine i nije prethodno izlagan.

Izložba će biti otvorena 28.marta (četvrtak) 2024.

Uplatu članarine u iznosu 36€ je neophodno izvršiti prije dostave radova na žiro račun : 520-958100-79

Hvala na saradnji i radujemo se vašem učešću na izložbi!

S poštovanjem,
Uprava ULUCG

 

02.02.2024. god.

USTANOVLJENA NAGRADA ZA MLADE ČLANOVE ULUCG

Sa zadovoljstvom vas obavještavamo  da je  ustanovljena nova nagrada - “Nagrada za mlade ULUCG”, koja će se dodjeljivati u okviru tradicionalne izložbe Udruženja.

Nagrada je namijenjena članovima Udruženja do 35 godina starosti i podrazumijeva  organizovanje samostalne izložbe u galerijskom prostoru Umjetničkog paviljona u predstojećoj izlagačkoj sezoni.

Mladi umjetnici koji su zainteresovani da učestvuju na Tradicionalnoj izložbi  mogu se prijaviti za članstvo do 25. februara. Obavještenje o primljenim članovima će biti objavljeno 28. februara.

Sve potrebne informacije za postupak učlanjenja možete pronaći OVDJE.

Radujemo se novim članovima i zajedničkoj saradnji na budućim projektima!

Uprava ULUCG

 

 

26.01.2024. god.

SVETLANA DRAGOJEVIĆ IZABRANA ZA PREDSJEDNICU ULUCG

Na Skupštini Udruženja održanoj u decembru prošle godine, za novu predsjedicu ULUCG izabrana je slikarka Svetlana Dragojević.

Svetlana Dragojević je likovna umjetnica, docentkinja Fakulteta za dizajn i multimedije i doktorantkinja na odsjeku Teorije savremene umjetnosti na Fakultetu umjetnosti UDG. Njen profesionalni angažman predstavlja koherentno djelovanje u oblasti umjetnosti i obrazovanja.  Učestvovala je na više od 200 grupnih izložbi i realizovala 30 samostalnih izložbi u Crnoj Gori i inostranstvu. Za svoja umjetnička ostvarenja nagrađena je brojnim crnogorskim i internacionalnim priznanjima.

U svom obraćanju na Skupštini, nova predsjednica je iznijela svoju viziju Udruženja kao prostora zajedničkog djelovanja i komunikacije koji je otvoren za saradnje i predloge, i koji je okrenut potrebama i interesima njegovih članova.

Takođe je najavila rad na transformaciji organizacije u cilju stvaranja uslova za pružanje brojnih mogućnosti članovima ULUCG-a: "Uvođenjem inovativnih projekata i saradnjom sa relevantnim akterima, Udruženje treba da bude centralna tačka za umjetnike, kulturne institucije i javnost u promovisanju likovne umjetnosti i njenog značaja u društvu."

 

23.10.2023. god.

SAOPŠTENJE POVODOM PRIJEDLOGA KANDIDATKINJE ZA MINISTARKU KULTURE

Saopštenje možete preuzeti OVDJE.

01.08.2023. god.

ZAPISNIK SA IZBORNE SKUPŠTINE ULUCG_07.07.2023.

Zapisnik možete preuzeti OVDJE .


USVOJEN NOVI STATUT ULUCG_07.07.2023.

Novi Statut možete preuzeti OVDJE .


 

17.07.2023. god.

ULUCG_ IZVJEŠTAJ O RADU ZA PERIOD 2015 – 2023.

Igor Rakčević, predsjednik ULUCG

Poštovane kolege, svjedoci smo da kultura nema ulogu koju bi trebala da ima za naše društvo. To jeste karakteristika svih tranzicionih društava, ali u Crnoj Gori je taj problem sistemski prisutan. Kultura kao moćan alat za generisanje društveniog dijaloga i razvojni resurs ni izdaleka ne afirmiše svoje kapacitete.

Ovaj problem se generiše već decenijama i ukazuje na izvjesnu zatvorenost i zaparloženost institucija koje bi trebalo da su donosioci i implementatori  kulturnih politika, ali i na slabo razvijenu svijest samih nosilaca kulture. Nepovoljan okvir za djelovanje nezavisne kulture se najjasnije očitava kroz opadajući trend participacije mladih umjetnika u kulturno – umjetničkim aktivnostima i produkciji sopstvenih djela.

Ovaj problem se diseminira  kroz rad visokoškolskih ustanova čije djelovanje i razvoj ne prati u dovoljnoj mjeri aktuelne društvene procese i mijene, na taj način ne isporučujući znanja i sposobnosti prema ciljnoj grupi potrebna za njeno adekvatno usmjerenje ka digitalnim, komunikacionim i tržišnim datostima savremenog društva.

Sve ovo pogoduje održanju kontinuiteta klijentelističkog sistema u kulturi koji decenijama vješto maskira slabosti i guši kompetitivnost kulturno – umjetničke produkcije i njenih nosilaca.

Neophodne i željene promjene u kulturnom sektoru koje su trebale nastupiti njegovom demokratizacijom, vizijom i strategijom razvoja a čiji bi nosioci trebali biti rezultatom referentne kadrovske politike sada djeluju dalje nego ranije.

Umreženost kulturne politike i njenog proizvoda sa održivim sektorima, poput turizma i IT sektora je nedovoljna i neizvjesna.

Ove činjenice kao rezultantu nude kulturni proizvod koji je u rijetkim segmentima regionalno ili međunarodno konkurentan i adekvatno promovisan, dok je socijalni karton kulturnih djelatnika u minimalnim vrijednostima.

Komunikacija između donosioca odluka i kulturnih aktera je na minimumu.

Organizacije iz oblasti kulture bi morale da ponude rješenja adekvatna situaciji ali njihovo djelovanje dodatno opterećuje nefunkcionalni Zakon o nevladinim organizacijama iz 2012. godine. Podaci koji su 2016. godine bili dostupni iz Registra NVO koji je sadržao kategorizaciju po oblastima djelatnosti, pokazali su da postoji 730 NVO koje djeluju u domenu kulture i 268 NVO u oblasti umjetnosti.

Istraživanje Kancelarije TACSO u Crnoj Gori u 2016. godini, je pokazalo da većina organizacija civilnog društva u Crnoj Gori predstavlja male, uglavnom volonterske organizacije, nedovoljno organizaciono razvijene, sa nerazvijenim ljudskim resursima i tehničkim vještinama*. (*preuzeto iz Nacrta sektorske analize MK)

Pored toga, loše uspostavljena legislativa nije garancija da će kvalitetni projekti koji dolaze od OCD biti podržani. Primjer je odluka koja je omogućila skandaloznu raspodjelu sredstava na Konkursu za raspodjelu sredstava NVO 2020. Primjer loše prakse je i samovolja donosioca odluka posredstvom koje je suspendovan, potom prolongiran Konkurs za sufinansiranje projekata i programa za 2021. i 2022, što je nastavljeno i u ovoj godini, tako da se danas postavlja ozbiljno pitanje održivosti nezavisne kulturne scene.

Uloga ULUCG kao NVO sa  bazom od preko 600 članova i sopstvenim galerijskim prostorom je minorizovana između ostalog i centralizovanim kulturnim modelom, nepovoljnim pravnim okvirom za finansiranje (derogiranje člana 86. Zakona o kulturi) i time, praktično ukinutim kapacitetom za djelovanje.

Situacija je  loša i za druge strukovne organizacije, od kojih neke nijesu zadržale ni osnovnu funkcionalnost.

U odnosu na kratko opisane okolnosti, izvještajni period ćemo definisati kroz tri cilja:

  1. Obezbjeđivanje funkcionalnosti Udruženja (opstanak i finansijska likvidnost)
  2. Status crnogorskih likovnih umjetnika (socijalni i radni status, promocija djelovanja umjetnika i status radnih i izlagačkih prostora)
  3. Uspostavljanje održivih kulturnih modela

  1. Obezbjeđivanje funkcionalnosti Udruženja (opstanak i finansijska likvidnost)

Osnovna premisa djelovanja Udruženja je nezavisnost, nesvrstanost i politička neutralnost.

Udruženje suštinski djeluje po inkluzivom principu, u izvještajnom periodu nije bilo nacionalne, vjerske, teritorijalne, ili bilo koje druge podjele, što je osnovni izazov i za dalje djelovanje Udruženja. Kao što je navedeno u uvodnom dijelu, Udruženje već četiri godine nema podršku od strane države, odnosno resornog ministarstva. U peridu 2015 – 2019. se finansiranje sastojalo od podrške ostvarene na konkursima za finansiranje projekata/programa nevladinih organizacija u oblastima umjetnosti i kulture.

Podrška ostvarena na ovaj način je jednokratna, može se ostvariti jednom u toku kalendarske godine i odnosi se na podršku konkretnom projektu, ne i na materijalne troškove poslovanja. Na ovaj način je ULUCG, u periodu od 2015 – 2019. ostvarivalo oko 12 000 EUR na nivou godine, i to većinom na ime sufinansiranja Tradicionalne izložbe. Svima je jasno da je taj iznos nedovoljan za osnovne potrebe održivosti, pa smo preostala sredstva, neophodna za finansijsku održivost obezbjeđivali putem sponzorstava, članarina, saradnji, koprodukcija, i na druge zakonom dozvoljene načine.

Precizan iznos i raspodjela godišnjih budžeta je dio finansijskog izvještaja, čime ćete biti upoznati u nastavku izlaganja.

Veliki naslijeđeni problem je predstavljao dug za utrošenu električnu energiju u iznosu od preko 13 000 EUR. Situacija u kojoj se od strane EPCG redovno prijeti obustavom snabdijevanja je u predhodnom periodu bila izvor stresa, a rješavana je mučnim pregovorima i posredovanjima, sve do trenutka usvajanja novog Zakona o obligacionim odnosima, koji je ovo potraživanje svrstao u red zastarelih i konačno riješio taj problem. Od 2017. godine plaćamo porez na nekretninu koju posjedujemo.

Udruženje je u izvještajnom periodu poslovalo bez zaposlenih, radni zadaci su izvršavani na bazi ugovora o djelu, ugovora o stručnom osposobljavanju ili volonterski. Pored toga, radne obaveze i radno vrijeme se u cjelosti poštovalo i Umjetnički paviljon je bio otvoren, kao da je riječ o budžetskoj ustanovi. Umjetnički paviljon je bio predmet redovnog održavanja. Računarska oprema je u potpunosti inovirana i sastoji se od četiri računara najnovije generacije sa pratećim komponentama i može da opsluži najzahtjevnije administrativne potrebe. Enterijer je u potpunosti inoviran. Elekrične instalacije koje su bile neuralgična tačka su rekonstruisane. Sada je potrebno krečenje i farbanje bravarije. U ovom trenutku su sva potraživanja namirena, nema duga prema bilo kome, a na računu su neopterećena sredstva dovoljna za izvjesni period.

  1. Status crnogorskih likovnih umjetnika (socijalni i radni status, promocija djelovanja

              umjetnika i status radnih i izlagačkih prostora)

U proteklom periodu je predsjednik Udruženja bio predstavnik, potom i predsjednik Komisije za status Samostalnog umjetnika. Svi naši članovi koji su u tom statusu, ili žele da budu, su uživali punu podršku. Svi su, bez izuzetaka, ostvarili sva željena prava omogućena Zakonom o kulturi.

Kao predsjednik Udruženja sam više puta dopisima i medijskim nastupima navodio na nepravilnosti, nedorečenosti i elaborirao na više tema o kulturi ne štedeći nikog, utičući na taj način na stvaranje  povoljnijeg ambijenta za djelovanje u kulturi.

Uvjereni da je Udruženje servis našim umjetnicima, u navedenom periodu je izdato više stotina uvjerenja, potvrda, posredničkih molbi, predloga, žalbi i drugih administrativnih akata koji su na korist našim članovima. Ovo se čini bez obzira na činjenicu da li neko plaća članarinu ili ne.

Ponekad se čini da je sama ideja udruživanja anahrona i da ne nalazi uporište u savremenom trenutku. Ja pak mislim da neplaćanje članarine prestavlja direktno podrivanje temelja ideje udruživanja, solidarnosti i empatije i ne služi na čast članovima koji ne izmiruju skromno koncipirane obaveze. Poseban apel je prema umjetnicima koji imaju finansijske mogućnosti da redovno izmiruju obaveze, a to ne čine. Kako god.

Jedan od bitnijih izazova u predhodnom period je bio status ateljea u Glavnom gradu. Upornim djelovanjem, prepiskama, medijskim pritiscima i lobiranjem smo uspjeli da problem smjestimo u odgovarajući okvir. Trenutno stanje je da ateljei pripadaju Sekretarijatu za kulturu (umjesto dosada -  Agenciji za izgradnju i razvoj Podgorice), i  da umjetnici imaju ugovor na tri godine za besplatno korišćenje ovih prostora u koje su uložili značajna sredstva.

Učešćem na javnim raspravama smo uspjeli da u zakonski okvir smjestimo i buduće prostore za mlade umjetnike.

Cite Des Artes u Parizu. Od predhodno, restitucijom dobijenog jednog mjeseca svake druge godne, uspjeli smo da sada imamo puno pravo korišćenja od tri mjeseca svake godine.

Za ovo razrješenje je bilo potrebno posjetiti Cite, kao  i ministra kulture Francuske Francka Riestera lično, što je realizovano u toku 2019. uz svesrdnu podršku tadašnjeg ministra Bogdanovića.

U izveštajnom periodu je 17 naših članova koristilo benefite rezidencije u Parizu.

32 naša člana su 2016. imala mogućnost za cjelogodišnji boravak u rezidenciji Dukley Art u Kotoru.

U vremenu frekfentne razmjene medijskih sadržaja, mnogi od vas ne znaju da se za svakog od naših (daleko se kazalo) upokojenih članova objavi poslednji pozdrav u nekom od dnevnih listova. Udruženje posjeduje značajnu arhivu podataka o crnogorskim umjetnicima koja se čuva i ažurira u Umjetničkom paviljonu ULUCG.

Shodno pomenutom inkluzivnom metodu, pravo na prezentaciju radova u prodajnoj galeriji ULUCG imaju svi članovi, a unaprijeđene mogućnosti plasmana djela ću opisati u narednom poglavlju.

 

  1. Uspostavljanje održivih kulturnih modela

Platforma ‘Online Art market”

Prosječno 35 mladih umjetnika godišnje završi školovanje na jednom od tri umjetnička fakulteta u zemlji ili se vrate u nju sa diplomom nekog od stranih fakulteta, od toga oko 40% postaju naši članovi.

Ova ciljna grupa je skoro u potpunosti nevidljiva tržištu, al i kulturnoj sceni naše zemlje.

”Platforma ‘Online Art market” je projekat Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore, koji je nastao kroz potrebu  povećanja vidljivosti aktera iz oblasti likovnog i primijenjenog stvaralaštva i kreativnih industrija. Cilj projekta je poboljšanje socijalnog statusa umjetnika koji se ostvaruje kroz otvaranje šireg tržišta i sistematičniji plasman umjetničkih djela. Platforma nudi profilisanu prezentaciju crnogorskih umjetnika i njihovih kataloških zbirki i mogućnost on-line prodaje i kupovine umjetničkih djela i umjetničkih proizvoda. Ovim projektom crnogorskoj kreativnoj sceni nudimo alternativni i globalni vid plasmana umjetnina i umjetničkih proizvoda. Svjedoci smo da izlagačke i tržišne tendencije postepeno prelaze na teren virtuelnog i interaktivnog.

Ova pojava nije prisutna samo u našoj državi, već je dio globalnog fenomena vezanog za savremeni diskurs tumačenja kulturnih potreba i njihovih eksplicita. Sagledavajući lokalnu scenu kroz tržišni kontekst, primjećujemo njenu priličnu zatvorenost i nedostatak relevantne valorizacije uveliko naraslih kapaciteta, pogotovo kada su u pitanju mlađi autori. Globalizacija u tom smislu našim autorima nije automatski omogućila i ravnopravno prisustvo na relevantnim sajmovima, bienalima i učešće u drugim promotivno usmjerenim mehanizmima globalne tržišne utakmice. Primjeri koji se odupiru ovom zapažanju su rijetki i diskontinuitetni, uprkos izvjesnim naporima koje kulturni akteri ulažu u rješavanje ovog pitanja.

Podcast OKSID

Nesumnjivo je da je pandemija uzrokovana virusom kovid-19 promijenila diskurs svakodnevice, kako u ekonomskom i socijalnom, tako i u umjetničkom svijetu. U tom smislu je i kultura, odnosno njena promocija, doživjela izvjesne transformacije. Posmatrajući kulturu kao društveni imperativ, pronašli smo tu uzročno - posljedičnu vezu koja je temelj ovog specifičnog audio - vizulenog koncepta nazvanog OKSID. Ovaj projekat obuhvata razgovore sa umjetnicima, teoretičarima, donosiocima odluka i društvenim aktivistima koji će kroz društveni dijalog aktuelizovati teme od opšteg društvenog značaja, kroz prizmu kulture i umjetnosti. Ova specifična video forma je nastala iz puke potrebe, a pokrenuta je bez bilo kakvog budžeta. Zahvaljujući posvećenosti i entuzijazmu mladog kolege Aleksandra Radevića kojem dugujemo zahvalnost na istrajnom volonterizmu, uspjeli smo da realizujemo izuzetne epzode sa Aleksandrom Radunovićem – Popajem, Naodom Zorićem, Edinom Jašarevićem, Anastazijom Miranović, Tomom Pavićevićem i mnogim drugim. OKSID daje šansu nezavisnom, alternativnom i iskrenom promišljanju na mnoge aspekte kulture.

Projekat “Vidim umjetnika! Slutim bolje društvo”

Glavni cilj projekta je da kroz proces jačanja zastupničke uloge Udruženja promoviše i ohrabri mlade umjetnike i struktuira ih u povoljniji društveno- socijalni kontekst.

Unapređenje položaja mladih umjetnika kao ciljne grupe je jedan od fokusa koji se sproveo uz pomoć sondiranja njihove vizure društvene zbilje i viziju društvenog i ekonomskog razvoja, koristeći inovativne umjetničke izraze kao svoj alat.

Prvi korak u projektu je bio raspisivanje konkursa na društvenim mrežama, info portalima FLU, UDG i Univerziteta Mediteran. Svi prijavljeni mladi umjetnici su selektovani za učešće u projektu i motivisani benefitima promocije sopstvenog rada kroz izradu digitalnih prezentacija i izlagački angažman. Svi pripadnici ove ciljne grupe su učestvovali u zajedničkoj izložbi radova i zastupljeni su u digitalnom katalogu izložbe.

Na kompletnoj ciljnoj grupi se sprovela anketa na sljedeće teme i relevantna pitanja:

1. iskustvo umjetnika

•          da li se bavite umjetnošću

•          da li ste zadovoljni znanjem i vještinama stečenim u toku studija

•          što vidite kao prepreku za bavljenje umjetnošću

•          što mislite o savremenoj umjetničkoj sceni

2. društveni diskurs

•          na koji način se može stimulisati aktivnost mladih umjetnika

•          na koji način mislite da bi mogao da se popravi edukativni sistem u visokoškolskim ustanovamana

•          što očekujete od kulturnih institucija

•          što očekujete od strukovnog udruženja

Na ovaj način smo direktno uključili ciljnu grupu u projekat i kreiranje sadržaja konferencije koja je održana u Umjetničkom paviljonu, i koja se bavila stanjem i potrebama sektora i načinima unaprjeđenja istog.

Drugi segment uključivanja ciljne grupe je obuhvatio 10 mladih umjetnika koji su odabirom od strane stručnog žirija stekli mogućnost izlaganja u javnom prostoru i direktnog učešća u konferenciji.

Ovim pripadnicima ciljne grupe je produciran i izložen rad na fasadi paviljona (35m2), izradila im se obimna digitalna umjetnička prezentacija koja je objavljena na Yt kanalu u video formi i koji je ostvarila simbolični socijalni benefit  za društveno – umjetnički angažman svakog pojedinačno. Svakom od mladih umjetnika, učesnika u projektu je isplaćena suma od 300 EUR (bruto) na ime autorskih prava.

Realizacija projekta je direktno uticala na ciljnu grupu čiji su zainteresovani aktivni predstavnici učestvovali u kreiranju i sprovođenju projekta, doživljavajući rezultate projekta kao svoj suštinski interes.

Međunarodna saradnja

U okviru obilježavanja 70 godina od osnivanja ULUCG, organizovali smo stručnu regionalnu konferenciju “70 godina ULUCG, Nove prakse i smjernice", koja je pored donosioca odluka okupila visoke predstavnike ULUCG, ULUS, HDLU, ZDSLU, DLUM i ULUBiH u namjeri da se predstave različiti, u ovom slučaju napredniji, regionalni modeli i prakse održivosti strukovnih udruženja. Informisaću vas da model koji se primjenjuje za podršku ULUCG-u, bolje rečeno izostanak svake podrške, nije poznat u regionu. Srodne organizacije iz regiona imaju stabilne prihode, neka više – neka manje, ali kada su materijalni uslovi poslovanja u pitanju, stabilno su oslonjene na njihova Ministarstva. Očekivani rezultati koji se vežu za donosioce odluka (Predstavnike tadašnjeg Ministarstva) u primjeni regionalnih praksi finansiranja našeg udruženja su, kao što znate, izostali i ništa se nije promijenilo. Sa druge strane, konferencija je rezultirala potpisivanjem  protokola o saradnji sa kojim smo obezbijedili lakši promet umjetnika i izložbi. Uspostavio se princip reciprociteta, te su mnogi naši umjetnici gostovali u regionu, a mi smo bili domaćini određenom broju umjetnika.

Vrijedno je napomenuti plodonosnu saradnju sa udruženjima Crnogoraca u Hrvatskoj i rezultate u vidu kontinuirane razmjene izložbi između dvije zemlje.

PRODUKCIONO – IZLAGAČKE AKTIVNOSTI

2015.

  

  1. 70. Tradicionalna izložba ULUCG
  2. Izložba slika turskog umjetnika Raufa Tuncera u saradnji sa Turskim kulturnim centrom Yunus Emre
  3. samostalna izložba „Sa sobom“ autorke Jovane Vujović.
  4. Domaćini izložbe u sklopu Underhill Fest-aDokumentarna fotografija u Crnoj Gori
  5. Izložba Romana Đuranovića, Mihaila Kosolapova i umjetničke grupe “Elektrobutik” (Aleksej Šuljgin i Aristarh Černišov) u saradnji sa Dukley European Art Community

2016.

  1. Izložba petrogradskih umjetnika Aleksandra i Olge Florenski, u saradnji sa Dukley European Art Community
  2. Samostalna izložba Stefana Todorovića
  3. 71. Tradicionalna izložba Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore
  4. Stručna regionalna konferencija 70 godina ULUCG "Nove prakse i smjernice", u okviru koje je potpisan Sporazum o saradnji između: ULUCG, ULUS, HDLU, ZDSLU, DLUM i ULUBiH
  5. Projekat pod nazivom _SLIKA KAO IZAZOV_ organizovane i kontinuirane posjete starijih razreda učenika osnovnih škola u Podgorici Tradicionalnoj izložbi ULUCG-a
  6. Samostalna izložba "Kucanje po memoriji i igra" autora Mirka Brkuljana
  7. Izložba "10 - 30 - 70"

U čast obilježavanja 10 godina od obnove nezavisnosti, 30 godina „Grada teatra“ i 70 godina od osnivanja Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore, otvorena je izložba Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore pod nazivom „10–30 –70“. u organizaciji ULUCG i Budva grad teatar, Galerija Santa Marija u Budvi

“Izložba pod nazivom „10 – 30 – 70“ predstavlja jedan od mogućih reprezentativnih uzoraka stvaralaštva članova Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore, od svog osnivanja do današnjih dana. U prostoru crkve Santa Marija predstavljena su djela eminentnih crnogorskih umjetnika: Miodraga Dada Đurića, Petra Lubarde, Mila Milunovića, Voja Stanića, Fila Filipovića, Draga Đurovića, Rista Stijovića, Đeljoša Đokaja, Smaja Karaila, Toma Pavićevića, Uroša Toškovića, Milije Pavićevića, Milivoja Babovića, Ilije Burića, Krsta Andrijaševića, Miloša Vuškovića, Ksenije Tošić Vujović, Gojka Berkuljana, Cvetka Lainovića i Ivanke Vane Prelević.

  1. Radionica umjetničke reciklaže u Umjetničkom paviljonu, radionica za djecu uzrasta 5 – 10 godina
  2. DIFFERENT AMERICANS, Izložba „Različiti Amerikanci“ koju Dukley European Art Community organizuje u saradnji sa ULUCG i uz podršku Ambasade SAD u Crnoj Gori
  3. Milena Jovović, samostalna izložba slika „Čudo“
  4. Izložba austrijskih umjetnika - Karlo Korab i Inge Vavra, u saradnji sa Ambasadom Austrije u CG
  5. Samostalna izložba "Segment kruženja" turske umjetnice Betül Burnaz, u saradnji sa Turskim kulturnim centrom Yunus Emre
  6. Izložba grafika Admira Mujkića - BiH

2017.

  1. 72. Tradicionalna izložba ULUCG
  2. Domaćini izložbi “Tina Modotti između umjetnosti i politike
  3. Predstavljanje ULUCG na međunarodnom sajmu kultura u Dubaiu - UAE
  4. Izložba grafika i ikonografika Danisa Fejzića - BiH
  5. Agron Saliu, izložba crteža pod nazivom "27" – Republika Sjeverna Makedonija
  6. Izložba akvarela pod nazivom „Do i od“ Branka Popovića Milesa - BiH
  7. Đerđ Noc Martini Promocija monografije i otvaranje retrospektivne izložbe

2018.

  1. "Retrospektivna izložba - Slobodan Bobo Slovinić"
  2. Edin Kapllani – samostalna izložba “Mediteran
  3. 73. Tradicionalna izložba Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore
  4. Dijego i Frida: osmijeh na pola puta - Izložba fotografija povodom obilježavanja jedanaest godina od uspostavljanja bilateralnih odnosa između Meksika i Crne Gore, Ambasada Meksika u saradnji sa Ministarstvom vanjskih poslova i evropskih integracija
  5. Tanja Markuš – samostalna izložba “The Inner Poetry of Strategic Planning REVISITED
  6. Izložba Adele Nurković Kulenović “U središtu duše”
  7. Akademik Florijan Mićković – BiH, Retrospektivna izložba
  8. Goran Ćetković – samostalna izložba "Zub vremena"
  9. Izložba - „Don't touch art. Use it." by CEROVO
  10. Mirsad Đurđević - samostalna izložba "Figura Oblik Boja
  11. Festival umjetnosti i ideja "Brothers of the Nations" u saradnji sa Turskim kulturnim centrom Yunus Emre

2019.

  1. Izložba "26<41", Zagreb 2019. Galerija Europski dom
  2. Izložba "26<41" Podgorica

“Aktuelnim izborom se obuhvataju različite pojave, likovne poetike i lokalne specifičnosti koje referišu na globalna umjetnička dešavanja. Ovu selekciju treba sagledati kao kompetitivnu ali i kroz prizmu eksponiranja autora koji ostvaruju kontinuitet u svom radu”, navodi Rakčević.

Ovom izložbom je otvorena manifestacija “Kreativna Crna Gora: Dani Crne Gore u Zagrebu” kojom se, između ostalog, obuhvatio reprezentativni segment savremene crnogorske kulture.

Na izložbi će svoje radove prikazati umjetici: Bojana Bogavac, Zdravko Beli Delibašić, Tijana Gordić, Milovan Kadović, Mirjana Marsenić Vujović, Ilija Nikčević,Jelena Pavićević, Đorđe Rašović, Adin Rastoder, Milica Janković, Milena Živković, Luka Sekulić, Vlatka Vujošević, Jovana Vujanović, Stefan Todorović, Tijana Todorović, Darko Đurović, Siniša Radulović, Marko Marković, Velibor Pavićević, Brigita Antoni, Anastasija Kostić, Maja Šofranac, Milija Stojanović, Tanja Topuzoska i Rade Vujačić.

  1. Komemoracija Urošu Toškoviću
  2. 74. Tradicionalna izložba Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore
  3. Izložba "Intuicije" Serigrafije i crteži austrijske umjetnice Virginie Chihota i vođenje kroz izložbu
  4. ULUCG na Art marketu u Budimpešti, umjetnici: Adin Rastoder, Anastasija Kostić, Vlatka Vujošević, Siniša Radulović, Marko Marković i Roman Đuranović
  5. Učešće u projektu “Mikro020”, oplemenjivanje javnih prostora u Podgorici. Odabran umjetnički rad Nikole Simanića. Partnerstvo: UNDP, MK, Glavni grad, ULUCG i Savez arhitekata CG
  6. Izložba proizvoda i projekata podržanih kroz program Creative Montenegro
  7. Suorganizacija festivala kulturne baštine “Lab Fest” – Umjetnici: Jelena Pavićević, Roman Đuranović, Admir Mujkić (BiH), Ivanka Vana Prelević, Vildana Kilian, Damir Murseljević, Sonja Đuranović, Goce Božuroski (Sj. Makedonija), Rade Vujačić, Snježana Šotra Đelmić (Hr), Zdravko Delibašić i Vlatka Vujošević
  8. Domaćini izložbe: Izložba fotografija - "75 godina istorije kroz objektiv Pobjede"
  9. Domaćini izložbe: V salon likovnih pedagoga CG
  10. Izložba Bauhaus Imaginista // izložba koju čine dva dijela. Prvi je izložbena postavka: 100 godina BAUHAUSA: Kontekstualizacije i re-kontekstualizacije Bauhausa u jugoslovenskom umetničkom prostoru, a drugi prostorna instalacija: bauhaus imaginista: collected research u organizaciji Goethe-Instituta
  11. Retrospektivna izložba Suada Masličića
  12. Samostalna izložba Hajdane Kostić "365"

2020.

  1. Amer Hadžić - Izložba grafičkih listova - BiH
  2. Retrospektivna izložba Ismeta Hadžića
  3. Nikola Pršendić – “Zapis Kujava” izložba i promocija filma – SRB
  4. Suorganizacija II festivala kulturne baštine “Lab Fest”. Umjetnici: Milena Živković, Darko Vučković, Milena MIjović Durutović, Srđa Dragović, Roman Đuranović, Vildana Kilian, Stefan Todorović, Vladimir Đuranović, Aleksandar Radević, Nikola Mirić, Irena Vuković, Anđelija Rondović, Zoran Rakočević, Sonja Đuranović i Mladen Ivanović
  5. Promocija rada Dada Đurića “Autoportret sa stafilokokom”povodom 10 godina od njegove smrti – fasada Umjetničkog paviljona
  6. Partnerstvo u muzičkom projektu “Muzička razglednica” mlade muzičarke Amele Frljučkić
  7. 75. Tradicionalna izložba ULUCG / Virtuelni prikaz
  8. Izložba slika Ibrahima Kurpejovića
  9. Online izložba “Background” Vladimira Dada Đuranovića

2021.

  1. Domaćini izložbe:  "Od Nepala do Senegala ka Evropi"
  2. 76. Tradicionalna izložba Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore
  3. Samostalna izložba "Befriending the Abyss" Jovane Vujović i vođenje kroz izložbu
  4. Komemoracija Nikoli Gvozdenoviću – Gvozdu
  5. Izložba "Maske života" Marije Radusinović
  6. Grupna izložba članova Hrvatskog društva likovnih umjetnika, Kustos izložbe, Eugen Borkovsky
  7.  Izložba «Šaptaj vremena» autora Kristine Čepkenović Karlsen i Igora Čepkenovića – Norge, SRB
  8. https://www.ulucg.me/multimedia/finansijski_izvjestaj_2015_2022.PDFIzložba Naoda Zorića ''Slike i crteži''
  9. Metafore vremena – izložba mladih umjetnika, Galerija Fonticus u Grožnjanu, Pula i Rijeka. Projekat ULUCG u saradnji sa Savezom Crnogoraca Hrvatske. Umjetnici: Marija Abramović, Bojana Bogavac, David Delibašić, Anastasija Kostić, Hajdana Kostić, Milica Lakićević, Maša Laković, Jelena Pavićević, Aleksandar Radević, Marija Radusinović, Đorđe Rašović i Mato Uljarević

2022.

  1. 77. Tradicionalna izložba ULUCG
  2. Izložba mladih umjetnika sa konkursa ''VIDIM UMJETNIKA! SLUTIM BOLJE DRUŠTVO'' – 23 umjetnika
  3. Izložba u javnom prostoru (sjeverna fasada paviljona) u okviru projekta “Vidim umjetnika! Slutim bolje društvo” – Umjetnici: Milena Vukoslavović, Maša Laković, Đorđe Rašović, Stefan Todorović, Marija Radusinović, Srđa Dragović, Branka Kovačević, Arijana Kadić, Hajdana Kostić i Aleksandar Radević
  4. Stručna konferencija “Položaj nezavisne kulture i njenih sudionika u Crnoj Gori – reset ili enter?“.

2023.

  1. 78. Tradicionalna izložba ULUCG
  2. Domaćini izložbe “Budimo realni, tražimo nemoguće” Studentskog kulturnog centra

Finansijski izvještaj

 

 

 

06.02.2023.

IZBORNA SKUPŠTINA ULUCG 2023

Poziv za izbornu skupštinu možete preuzeti OVDJE.

 

24.02.2023.

Izborna Skupština ULUCG
u skladu sa Članom 23 Zakona o NVO i Članovima 18 i 19 Statuta ULUCG, sazivamo izbornu Skupštinu Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore.
Izborna Skupština će se održati 24.3.2023. u Multimedijalnoj sali KIC-a Budo Tomović, sa početkom u 12 časova, sa sljedećim Dnevnim redom:

  1. izvještaj o radu za predhodni period
  2. dopune Statuta
  3. prijem novih članova iz nadležnosti Skupštine
  4. predstavljanje programa i kandidata za upravljačka tijela za naredni period
  5. razrješenje predsjednika, članova Upravnog odbora i Umjetničkog savjeta
  6. izbor predsjednika, članova Upravnog odbora i Umjetničkog savjeta
  7. razno

 

 

Vlada Crne Gore

n/r g. Zdravko Krivokapić, predsjednik Vlade Crne Gore

n/r g. Dritan Abazović, potpredsjednik Vlade Crne Gore

Karađorđeva bb

81000 Podgorica

Predmet: Otvoreno pismo premijeru Crne Gore povodom stanja u kulturi

Poštovani predsjedniče Vlade,

Poštovani potpredsjedniče Vlade,

Aktuelna situacija u kulturi još jednom nas upućuje na obraćanje Vama, kao nosiocima društveno – političkih, ali i kulturnih politika u zemlji, u nadi da ćete imati razumijevanja za neophodnost što hitnijeg rješavanja ovih pitanja od izuzetne važnosti, ne samo za kulturne radnice i radnike, već za cjelokupno društvo.

U proteklom periodu, nažalost, imali smo priliku da se uvjerimo da je, sa aspekta funkcionalnosti, Ministarstvo koje objedinjuje četiri tako važna resora kao što su prosvjeta, nauka, kultura i sport, preobimno. Nedostatak dijaloga i komunikacije institucija sa kulturnom zajednicom jedna je od brojnih posljedica ovako uređenog ministarstva, te ni nakon brojnih inicijativa i pokušaja da skrenemo pažnju na važna pitanja, nismo u tome uspjeli.

Zato smatramo odvajanje Ministarstva kulture i izbor ministra/ke sa stručnim referencama iz oblasti kulture, imperativom, čime će se stvoriti jedan od osnovnih preduslova za unaprijeđenje i razvoj kulture.

Zabrinjavajuć je podatak i to da Crna Gora još uvijek nema Strateški plan i program za kulturu, a samim tim ni transparentnu kulturnu politiku, što dovodi u pitanje postojanje volje i vizije za stvaranje povoljnog ambijenta za razvoj kulture. Takođe, time se obesmišljava evaluacija postignutog, a samim tim i aboliraju od odgovornosti nadležne institucije.

Svjedočimo i praksi da mjerilo za naimenovanja na pozicije u institucijama kulture idalje nije stručnost i stručne reference, već politička pripadnost i politički aktivizam što je nastavak loših praksi, i ozbiljno prijeti da ugrozi ono što je zalaganjem umjetnika do sada postignuto na planu razvoja kulture.

Protekle dvije godine bile su naročito izazovne za umjetnike koji nemaju stalno zapošljenje, i koji su u konstantnoj egzistencijalnoj neizvjesnosti, ali i nakon više pokušaja da Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta skrenemo pažnju na probleme sa kojima se suočavamo, izostao je plan podrške nezaposlenim umjetnicima.

Zbog svega navedenog, apelujemo da se Ministarstvu kulture vrati autonomija, da se institucije posvete radu na programima (koncertima, predstavama, izložbama, istraživanjima), decentralizaciji, odgovornom upravljanju, uvođenju jasnih i transparentnih procedura za raspodjelu sredstava u kulturi, podršci umjetnicima, otvaranju dijaloga, kao i mnogim drugim pitanjima od suštinskog značaja.

24.03.2023
Izborna skupština ULUCG

Poštovane koleginice i kolege,
  
Po dogovoru postignutom na poslednjoj izbornoj Skupštini ULUCG-a koja je održana 24.03.2023. u prostorijama KIC „Budo Tomović“, na kojoj je imenovan radni tim iaz izradu novog Statuta udruženja, u sastavu Zdravko Delibašić, Tanja Markuš, Tijana Todorović, Marko Petrović Njegoš, Adin Ratoder i Mato Uljarević, podnosimo izvještaj i Nacrt novog Statuta.
 
Radni tim je u proteklih par sedmica intezivno radio na koncipiranju novog Statuta, kojim se želi unaprijediti dalje funkcionisanje ULUCG-a. 
 
Uzimajući u obzir savremene potrebe i interese udruženja, postavljen je Statut koji precizno definiše njegov dalji rad, odnosno razvoj. Shodno tome, novi Statut između ostalog karakterišu sledeća nova rešenja: 
 
- Savremeniji, sveubohvatniji i odgovara potrebama ULUC
- Postignut viši stepen zaštite ULUCG kao strukovnog udruženja crnogorskih likovnih umjetnika
- Postignut viši stepen demokratičnosti kroz inovirani sistem odlučivanja
- Zagarantovana ravnopravnost pri odlučivanju svih onih koji budu zainteresovani za aktivno učestvovanje
- Jasno definisane nadležnosti prava i odgovornost članova i organa upravljanja
- Pojačana zaštita paviljona odnosno imovine ULUCG u slučaju prestanka udruženja
- Usklađenost sa zakonom i pozitivnom praksom.
 
 Važno je naglasiti, da se sa posebnom pažnjom tretirao segment koji se odnosi na izbor Skupštine tačnije izbor delegata kao i pravo učešća/glasanja svih aktivnih članova. 
 
Svakako, predloženi Satut se oslanja na dobre prakse iz okruženja, stim što se vodilo računa o specifičnostima i osobenostima koje naše udruženje sačinjava.

Svi članovi Udruženja su u mogućnosti da pošalju predloge, komentare i sugestije na nacrt novog Statuta i time doprinesu njegovom uspješnom donošenju.
 Predlozi, komentari i sugestije se podnose u roku od 20 dana, zaključno sa 14.5. ove godine, isključivo na namjensku adresu: ulucg.statut@gmail.com
Kako bi se omogućio pregled izmjena, na sledećem linku vam dostavljamo i sadašnji Statut ULUCG koji je donešen 2012. godine. 
Po završetku ovog procesa će se definisati konačna verzija Statuta koja će biti ponuđena Skupštini ULUCG na raspravu i usvajanje. 
Usvajanjem Statuta, pristupiće se naknadnoj izradi pratećih akata – Pravilnika koji preciznije definišu dalji rad (kriterijume) svih radnih tijela i funkcija
 
Za potrebe pravnih normi, angažovali smo pravnika Milivoja Krivokapića (na volonterskoj osnovi), koji je dao doprinos i isti Statut pravno upotpunio, na čemu smo mu svakako zahvalni.
 
 
Srdačan pozdrav,
 
Zdravko Delibašić
Tanja Markuš
Tijana Todorović
Marko Petrović Njegoš
Adin Rastoder
Mato Uljarević